Femme Fatale (2011)

Włącz tryb ciemny Włącz tryb jasny
zdjęcie: amazon.pl

Data wydania
25 marca 2011

Tracklista albumu
1. Till The World Ends
2. Hold It Against Me
3. Inside Out
4. I Wanna Go
5. How I Roll
6. (Drop Dead) Beautiful (feat. Sabi)
7. Seal It With A Kiss
8. Big Fat Bass (feat. will.i.am)
9. Trouble For Me
10. Trip To Your Heart
11. Gasoline
12. Criminal
13. Up N’ Down
14. He About To Lose Me
15. Selfish
16. Don’t Keep Me Waiting
17. Scary (Japonia)

Single
1. Hold It Against Me (11 stycznia 2011)
2. Till The World Ends (3 marca 2011)
3. I Wanna Go (12 czerwca 2011)
4. Criminal (11 października 2011)

Trasy promujące
The Femme Fatale Tour

W czerwcu, podczas wywiadu z Rap-Up, producent Danja wyjawił, że pracuje wstępnie z Britney. DarkChild, który także wielokrotnie podkreślał na portalu Twitter swoją gorącą pracę dla pop gwiazdy, w sierpniu 2010 roku podczas sesji Ustream powiedział, że fani Britney będą szczęśliwi w ciągu tylko tygodniu. Słowom tym zaprzeczył manager Adam Leber “Żadnych muzycznych wiadomości… P.S Ludzie, którzy naprawdę pracują z Britney nie mówią o tym…” W listopadzie, Dr. Luke ogłosił, że wraz z Maxem Martinem będą producentami wykonawczymi nowego albumu. 2 grudnia, z okazji swoich 29 urodzin Britney zdradziła, że nowym album ukaże się w marcu. W wywiadzie z MTV 14 stycznia 2011 roku, Danja wyjawił, że prace nad krążkiem nadal trwają a on osobiście z Britney jeszcze się nie spotkał w studio [na nagraniu]. Zdradził, że przy wstępnych rozmowach stwierdzono, że piosenki mają brzmieć bardziej miejsko.

11 Stycznia 2011 roku swoją premierę miał pierwszy singiel ‘Hold It Against Me’ i na liście Billboard Hot 100 zadebiutował na 1 miejscu!

2 lutego Britney za pomocą swojego konta na portalu Twitter podzieliła się z fanami okładką oraz tytułem płyty (Femme Fatale). “W ciągu ostatnich dwóch lat włożyłam całe swoje serce i całą swoją duszę w ten album. Włożyłam w niego wszystko, co mam. Ten album jest dla Was, moich fanów, którzy zawsze mnie wspierali i trwają przy mnie na każdym kroku. Kocham was wszystkich! Seksowny i mocny. Niebezpieczny i tajemniczy. Niesamowity i pewny siebie… Krążek to nastrojowy, mocny pop z dużą ilością energii. Jestem współautorką tekstów kilku piosenek. Myślę, że to najlepsza praca, jaką wykonałam do tej pory.” – tak opisała swój album. W lutym do załogi dołączył producentów muzyk Will.I.Am. Z kolei inny producent, William Orbit wyraził swoje niezadowolenie z powodu rezygnacji Britney z współpracy z muzykiem. W rozmowie z fanami pop gwiazda zdradziła, że napisała kilka kawałków, będą piosenki z wolniejszym tempem, które mogą być brane za ballady. Na temat swojej współpracy z Dr. Luke i Maxem Martinem powiedziała “Mam wspólną przeszłość z Maxem Martinem i Doctorem Luke’iem, więc współpraca z nimi zawsze jest zabawna. Oni tworzą niewiarygodną muzykę.”

1 marca w internecie pojawiły się plotki na temat drugiego singla Britney Spears. 3 marca nieoficjalnie został ujawniony tytuł (Till The World Ends) oraz okładka. Dzień później do sieci przedostała się cała piosenka. W związku z tym, postanowiono przyspieszyć premierę drugiego singla. 3 marca utwór oficjalnie zaczęto grać w amerykańskich rozgłośniach radiowych. Tego samego dnia również podano do publicznej informacji tracklistę albumu w wersji podstawowej i rozszerzonej. Drugi singiel zadebiutował na 20 miejscu listy Billboard Hot 100.

W wywiadzie dla magazynu Rolling Stone na pytanie, jaki był jej pomysł na album, Britney odpowiedziała: “Chciałam stworzyć świeżo brzmiący album z przeznaczeniem do klubów, coś co włączasz w samochodzie podczas wieczornego wypadu, coś co wprawia w ekscytację. Pragnęłam też, by w swym brzmieniu różnił się od tego, co mamy do dyspozycji obecnie. Chciałam również poeksperymentować ze wszelkimi stylami muzycznymi, które uwielbiam, dlatego na krążku można usłyszeć kombinację popu, hip-hopu i dance. Chciałam także pobawić się moim głosem, brzmieć różnie tu i ówdzie, co sprawiło mi naprawdę dużą frajdę.”

11 lutego do sieci przedostała się cała płyta ‘Femme Fatale’. Została bardzo pochlebnie oceniona przez krytyków muzycznych. Magazyn Rolling Stone dał jej 4 gwiazdki na 5 możliwych, Slant Magazine 3 na 5 a Digital Spy 5.

7 kwietnia, płyta Femme Fatale zadebiutowała na 1 miejscu amerykańskiej listy Billboard Hot 100 z 280 tys sprzedanych kopii. 

11 kwietnia, Britney Spears zaskoczyła swoich fanów i nagrała swoją partię do piosenki Rihanny – S&M. Remix odniósł sukces i znalazł się na 1 miejscu listy iTunes w USA.14 kwietnia oficjalnie potwierdzono, że supportem Britney na trasie Femme Fatale zostaje Nicki Minaj. Udział w koncertach wezmą także Jessie and The Toy Boy i Nervo Sisters.

Promocja
Pierwszy występ promujący płytę Femme Fatale miał miejsce 25 marca 2011 roku w klubie Rain Nightclub w Palm Casino Resort w Las Vegas. Britney wykonała tam trzy piosenki: Hold It Against Me, Till The World Ends oraz Big Fat Bass. Występ został zarejestrowany przez stację MTV.
Dwa dni później, 27 marca, Spears udała się do San Francisco by tam zarejestrować mini koncert, składający się z trzech piosenek – Hold It Against Me, Till The World Ends, Big Fat Bass, dla programu Good Morning America, który został pokazany w amerykańskiej stacji ABC, 29 marca – w dniu premiery płyty.
Również 29 marca, Britney wystąpiła ze znanym repertuarem (3 piosenki) na specjalnie dla niej stworzonej scenie w talkshow Jimmie Kimmel Show. Dodatkowo nagrała dwa skecze: jeden z gospodarzem programu w drugi z grupą Jackass, które zostały pokazane przed występem.
30 marca, gwiazda udzieliła krótkiego wywiadu dla nowojorskiej stacji radiowej, Z100.
2 kwietnia, podczas gali Kids Choice Awards pokazano kilkusekundowy skecz z udziałem Britney Spears.
3 kwietnia na antenie MTV został wyemitowany dokument I Am The Femme Fatale. Zawierał on materiał z przygotowań pop gwiazdy do występów w Las Vegas oraz do teledysku do piosenki Till The World Ends. Britney udzieliła, któtkiego wywiadu w którym zdardziła m.in takie są jej studyjne rytułały oraz z kim chciałaby wyjechać w trasę.
6 kwietnia odbyła się premiera teledysku do utworu Till The World Ends na kanale piosenkarki na Vevo. Natomiast 15 kwietnia swoją premierą miała taneczna wersja klipu Till The World Ends.
23 kwietnia w sieci pojawił się remix piosenki Till The World Ends z udziałem Nicki Minaj i Ke$hy.
14 maja Britney pojawiła się na imprezę radia KIIS FM ‘Wango Tango, gdzie zapowiedziała występ Lupe Fiasco.
22 maja Britney wystąpiła u boku Rihanny w remixie piosenki ‘S&M’ oraz Nicki Minaj z utworem Till The World Ends. 24 maja wyemitowano występ Spears z piosenką Big Fat Bass w programie Jimmy Kimmel Live, który został nagrany 29 marca.