Britney Jean (2013)

Włącz tryb ciemny Włącz tryb jasny
zdjęcie: britneyspears.fandom.com

Data wydania
29 listopada 2013

Tracklista albumu
1. Alien
2. Work Bitch
3. Perfume
4. It Should Be Easy (feat. will.i.am)
5. Tik Tik Boom (feat. T.I.)
6. Body Ache
7. Till It’s Gone
8. Passenger
9. Chillin’ With You (feat. Jamie Lynn Spears)
10. Don’t Cry
11. Brightest Morning Star
12. Hold On Tight
13. Now That I Found You
14. Perfume (The Dreaming Mix)

Single
1. Work Bitch (15 września 2013)
2. Perfume (3 listopada 2013)

Trasy promujące
Britney: Piece of Me (rezydentura w Las Vegas)

Już na początku 2012 roku w internecie pojawiły się spekulacje nad rzekomym, zbliżającym się rozpoczęciem prac nad nowym albumem. Niecały rok później, bo 12 grudnia 2012 roku redaktorzy serwisu That Grape Juice potwierdzili, iż ósmy studyjny album Britney Spears jest już we wstępnej fazie przygotowań. Fani dowiedzieli się, że “zobaczą Britney z nowej, zupełnie niespodziewanej perspektywy, ponieważ tym razem bawi się ona całkiem nowymi dźwiękami i stąpa po świeżym gruncie oraz wypróbowuje nowe gatunki [muzyczne]”. 10 stycznia 2013 roku album, nieznany jeszcze nikomu krążek Britney Jean uplasował się na ósmej pozycji 10 Najbardziej Wyczekiwanych Albumów 2013 roku według magazynu Rolling Stone.

Trzy miesiące później amerykański raper Will.I.Am potwierdził udział w pracy nad najnowszym dziełem wokalistki, a także zakomunikował światu że to on został producentem wykonawczym krążka. “Album będzie odzwierciedlał i ukazywał, jaką Britney jest osobą” (…), “Ja i Britney musimy spotykać się na lunchu cztery razy w miesiącu, przez trzy miesiące, zanim w ogóle zdecyduje się wejść z nią do studia. Muszę porozmawiać z Britney o rzeczach, które ją ranią. Muszę dowiedzieć się, co napawa ją troską i zmartwieniem – ona jest matką. Chcę być łącznikiem pomiędzy nią a jej fanami. Nie możemy wspólnie stworzyć kolejnej piosenki opowiadającej o tańcu, wyjściu na parkiet. Każdy wie, że Britney zrobiła takie piosenki już tyle razy. Czyż nie chcemy usłyszeć teraz czegoś, co będzie płynęło prosto z jej serca?” – zapowiedział Will.I.Am.

W lipcu 2013 roku Britney poinformowała swoich fanów, że miała wyjątkową i bardzo udaną sesję z Sią Fulrer. “Napisałyśmy wspólnie bardzo wyjątkową piosenkę”. Teraz już wiemy, że chodziło o balladę Britney, zatytułowaną Perfume. 15 lipca rzecznik RCA Record zdradził, że płyta ma się ukazać wraz z końcem roku. 16 września pierwszy singiel zatytułowany Work Bitch trafił do sprzedaży w serwisie iTunes. Dzień później podczas podczas trwania programu Good Morning America Britney oficjalnie zapowiedziała swoją dwuletnią rezydenturę w Las Vegas, zatytułowaną Britney: Piece Of Me oraz zdradziła kilka informacji dotyczących albumu, takich jak data premiery krążka. 25 września singiel Work Bitch zadebiutował w Billboard Hot 100 na 12. miejscu. Teledysk do pierwszego singla ujrzał światło dzienne 1 października.

Larry Rudolph, wieloletni menadżer Britney, zapytany o jej nadchodzący album wyjawił: “Jest zupełnie inny od poprzednich. Work Bitch jest doskonałym przykładem utworu pochodzącego z najnowszego krążka, ale nie do końca definiuje on klimat płyty. Jest tam mnóstwo różnorodnego materiału, który jest bardzo kunsztowny. Ostatnio Britney nagrała balladę zatytułowaną Perfume, która znajdzie się na albumie.” Udzielając licznych wywiadów radiowych, a także pojawiając się w brytyjskim programie Chatty Man oraz amerykańskim talkshow Ellen DeGeneres, Britney powtarzała najprawdopodobniej wyuczoną przez siebie kwestię dotyczącą albumu. “Mój album będzie jednym z najbardziej osobistym jakie zrobiłam. Jestem dla pewnie pewne typu terapią.”

15 października Britney w wywiadzie dla brytyjskim stacji radiowej Capital FM wyjawiła tytuł ósmego albumu. Dziesięć dni później za pomocą swojego konta na portalu Twitter podzieliła się z fanami okładką do najnowszego dzieła, a także zostawiła dla nich list. “Chciałam, abyście poznali Britney Spears z innej strony. Jestem performerką. Jestem matką. Jestem zabawna. Jestem Waszą przyjaciółką! Jestem Britney Jean.” – napisała gwiazda, zapowiadając zbliżającą się wielkimi krokami premierę. Drugi singiel z płyty zatytułowany Perfume miał swoją premierę 3 listopada, a niecałe dwa tygodnie później zadebiutował na 76. miejscu listy Hot 100 Billboardu.22 listopada Britney zorganizowała imprezę Britney JeanListening Party w Hollywood, tuż przed oficjalnym streamem albumu, który został udostępniony 25 listopada. 3 grudnia album Britney Jean trafił do sklepów na całym świecie. 10 grudnia światło dzienne ujrzał drugi teledysk piosenkarki z albumu Britney Jean, do utworu Perfume. Zarówno magazyn Rolling Stone, jak i Billboard ocenili albumu Britney bardzo dobrze.

Promocja
Ósmy album piosenkarki został najmniej promowanym albumem, jaki kiedykolwiek wydała Britney Spears. Ku nieszczęściu fanów, piosenkarka nie wystąpiła z ani jedną piosenką w żadnym programie telewizyjnym oraz na żadnej gali. By wynagrodzić jednak brak angażu w udzielaniu się na scenie, z piosenkarką została przeprowadzona wielka ilość wywiadów radiowych. 20 września 2013 roku wokalistka udzieliła pierwszego wywiadu radiowego, by zacząć promować swój nadchodzący, wówczas o nieznanym tytule album. Głos Britney można było usłyszeć w aż ponad 15 stacjach radiowych w bardzo krótkich przeciągu czasu. Wizyta piosenkarki w Wielkiej Brytanii 13 października miała na celu promocję albumu, ale niestety również wtedy zabrakło jakichkolwiek występów. Gwiazda udzieliła kilku wywiadów radiowych, a także wzięła udział w nagraniu angielskiego programu telewizyjnego. 18 października został wyemitowany odcinek brytyjskiego talk show Alana Carra – Chatty Man. Ponadto, 4 grudnia fani piosenkarki mogli obejrzeć swoją idolkę po raz drugi w tego typu show, gdyż ta pojawiła się w programie amerykańskiej showmanki Ellen DeGeneres. Poza kilkoma nagranymi wcześniej wywiadami, emitowanymi od czasu do czasu w telewizji, fani Brit nie mieli innej możliwości “zetknięcia się” z gwiazdą. Tym razem sztab panny Spears postawił najwięcej na internetową promocję, gdyż to właśnie wpisy Britney na Twitterze, w największym stopniu promowały nadchodzącą premierę albumu, a także zachęcały do jego kupna.