Baby One More Time (1999)

Włącz tryb ciemny Włącz tryb jasny
zdjęcie: amazon.pl

Data wydania
12 stycznia 1999

Tracklista albumu
1. …Baby One More Time
2. (You Drive Me) Crazy
3. Sometimes
4. Soda Pop
5. Born To Make You Happy
6. From The Bottom Of My Broken Heart
7. I Will Be There
8. I Will Still Love You
9. Deep In My Heart
10. Thinkin’ About You
11. E-Mail My Heart
12. The Beat Goes On
13. I’ll Never Stop Loving You (Europa, Australia)
14. Autumn Goodbye (Europa, Australia)
15. …Baby One More Time (David Ospina Radio Mix) (Europa, Australia)
16. …Baby One More Time (Boy Wunder Radio Mix) (Europa, Australia)

Single
1. …Baby One More Time (30 września 1998)
2. Sometimes (30 kwietnia 1999)
3. (You Drive Me) Crazy (13 września 1999)
4. Born To Make You Happy (6 grudnia 1999) (Europa)
5. From The Bottom of My Broken Heart (15 grudnia 1999) (USA)

Promujące trasy koncertowe
Hair Zone Mall Tour, Baby One More Time Tour, Crazy 2K Tour

Britney zaczęła pracę nad albumem od razu po podpisaniu kontraktu z Jive Records, czyli w sierpniu 1997 roku. Szef wytwórni Clive Calder dał młodej artystce jedynie 90 dni, by nagrała hitowy materiał. Na starcie umówiono ją z jedynym popowym producentem związanym z Jive – Ericem Fosterem White’em, który stworzył dla Britney połowę materiału na płytę, a w tym amerykański przebój “From The Bottom Of My Broken Heart.” Nie licząc tej piosenki, Britney oraz Calder wśród zarejestrowanego materiału nie słyszeli potencjału na hit. Zgodnie z koncepcją szefa wytwórni Britney miała zostać amerykańską wersją europejskiej idolki nastolatek Robyn. Skontaktowano więc młodą wokalistkę z autorem przebojów Robyn – Maxem Martinem. Szwecki producent rok wcześniej napisał dla grupy TLC utwór “(Hit Me Baby) One More Time,” jednak piosenka została przez nie odrzucona. Martin podsunął utwór Britney, która od razu usłyszała w nim hit. W Sztokholmie przez 10 dni Britney nagrała drugą połowę materiału na płytę, a w tym aż cztery przyszłe hity. W międzyczasie nagrano krótką relację ze studia, w której Britney wypowiadała się o procesie tworzenia albumu: “Nagrywanie mojego pierwszego albumu jest świetne i sprawia mi dużo frajdy. Ludzie naprawdę nie zdają sobie sprawy, kiedy prace robią się poważniejsze. Max jest bardzo utalentowany i jest też spoko gościem. Uwielbiam pop, chcę tworzyć pop, bo jest też radosny i luźny. Uwielbiam ballady, ale najlepsze są piosenki, do których mogę tańczyć. To, że moje piosenki nie mają głębszego znaczenia wcale nie świadczy o tym, że nie pracuję bardzo ciężko.”

Album początkowo nazywać miał się “Britney Spears”, a prócz znanych nam piosenek znaleźć się na nim miały utwory “Luv The Hurt Away”, “Let Me Take You There”, “I Have Nothing”, “You Got It All”, “Wishing On A Falling Star” i “Nothing Less Than Real.” Po zmianie tytułu głównego singla na “…Baby One More Time” zmieniono również nazwę albumu, który ukazał się w styczniu 1999 i od razu podbił serca fanów stając się najlepiej sprzedającym albumem w historii nagranym przez nastoletniego artystę. Do dzisiaj zyskał 30 milionów nabywców i status “kultowego.” Jest wymieniany jako jeden z najważniejszych płyt lat 90 i w historii muzyki popowej.

Pierwszy singiel “…Baby One More Time” okupował stacje radiowe od jesieni 1998. Mimo planowanego przez wytwórnie wizerunku, Britney nie była taka niewinna: teledysk i sam tekst (hit me – uderz mnie przyp. red) wzbudziły niemałe kontrowersje, ale zarazem nakręciły sprzedaż. Piosenka dotarła do szczytu list przebojów wszędzie, gdzie była notowana. Drugi singiel – “Sometimes” poradził sobie nieco gorzej, nie wchodząc do Top 10 notowania Billboard. Trzecim hitem z debiutanckiego albumu zostało “(You Drive Me) Crazy'”, promujące zarazem soundtrack filmu “Drive Me Crazy,” a aktorzy z niego wystąpili w teledysku naszej gwiazdy. W grudniu 1999 na europejski rynek wypuszczono “Born To Make You Happy,” które z miejsca stało się hitem i do dzisiaj jest najchętniej grane przez polskie stacje radiowe. Do serc amerykanów przemówiła za to inna ballada – “From The Bottom Of My Broken Heart”.

Promocja
Do dzisiaj “…Baby One More Time” jest najbardziej promowanym krążkiem Britney, a gwiazda przy okazji każdej trasy występuje z minimum jedną piosenką z albumu. Promocja zaczęła się już na wiosnę 1998 na parę miesięcy przed wydaniem singla. Britney wystąpiła wtedy w Singapurze przed najważniejszymi osobami z wytwórni fonograficznej. Latem 1998 gwiazda wyruszyła w trasę po supermarketach w Stanach Zjednoczonych nazwaną “Hair Zone Mall Tour.”
8 stycznia emitowany jest pierwszy telewizyjne występ z “…Baby One More Time” w The Howie Mandel Show.
16 marca Britney występuje na Walt Disney Eastern Parade po wielu wcześniejszych występach w programach w telewizji.
1 maja Britney daje występ z pierwszym singlem na Kids Choice Awards 1999.
5 maja w Monako Britney występuje z “The Beat Goes On” i “…Baby One More Time” na World Music Awards.
4 czerwca do 12 czerwca Britney zalicza trzy amerykańskie festiwale Zootopia, Kiss 108 FM Concert i Wango Tango.
9 września Britney i *NSYNC występują razem na Video Music Awards.
11 listopada Britney pojawia się na Europe Music Awards.
23 lutego 200 roku Britney oficjalnie kończy erę “…Baby One More Time” występując na Grammy.
Pomiędzy występami na galach i w telewizji Britney wyrusza w trasę z *NSYNC jako support oraz później swoją własną “…Baby One More Time Tour”.