Circus (2008)

Włącz tryb ciemny Włącz tryb jasny
zdjęcie: pop-music.ca

Data wydania
28 listopada 2008

Tracklista albumu
1. Womanizer
2. Circus
3. Out From Under
4. Kill The Lights
5. Shattered Glass
6. If U Seek Amy
7. Unusual You
8. Blur
9. Mmm Papi
10. Mannequin
11. Lace and Leather
12. My Baby
13. Radar
14. Amnesia (Japonia)
15. Trouble (iTunes, USA)
16. Quicksand (iTunes, Europa)
17. Rock Boy

Single
1. Womanizer (29 września 2008)
2. Circus (2 grudnia 2008)
3. If U Seek Amy (10 marca 2009)
4. Radar (23 czerwca 2009)

Trasy promujące
The Circus Starring Britney Spears

Wiadomość o nowym albumie została potwierdzona w maju 2008 roku przez managera Britney, Larrego Rudolpha. W lipcu 2008 roku do mediów podano wiadomość, że Spears spędzi lato w studiu gdzie pracuje nad nowych albumem z zespołem najwyższej klasy producentów i tekściarzy. W sierpniu w wywiadzie dla OK! Magazine Britney powiedziała, że “Album będzie bardziej nowoczesny. Pracuję z producentami, którzy są wspaniali. Jest w tym dużo energii i świeżości. Piszę [teksty] każdego dnia, tutaj przy pianinie w salonie. To moja najlepsza praca dotychczas. Ta płyta będzie trochę lżejsza niż “Blackout”. Myślę że, w czasie, kiedy nagrywałam tamten album, przechodziłam przez naprawdę mroczny okres w swoim życiu, więc dużo piosenek na nim zawartych odzwierciedla ten stan. Weszłam do studia, ponieważ miałam trochę wolnego czasu ale zaczęłam pracować i nagrywać. To jest super, po prostu stało się. ” Magazyn Rolling Stone wyjawił, że Britney nagrała 30 piosenek na swój szósty studyjny album. Tancerka, Shannon Holzapfel, którą mogliśmy zobaczyć w sekretnym video, które wyciekło do internetu w rozmowie z The Daily Telegraph powiedziała “Kiedy skończyliśmy próbę, ludzie Britney wzięli płytę CD i zamknęli ją w sejfie. Pierwszy raz się spotkałam z takim zachowaniem.” “Proces nagrywania albumu był świetny, ponieważ napisałam wiele piosenek i byłam częścią tej pracy. Eksperymentowałam z wieloma pop producentami z którymi pracowałam wcześniej” – powiedziała Spears. Byli to m.in Max Martin, który wyprodukował pierwszy hit “Baby One More Time”, Guy Sigsworth, który zajął się “Everytime” i “Someday”. Danja i Bloodshy & Avant, którzy byli producentami wielu kawałków z poprzedniej płyty Britney, “Blackout”. Reszta producentów to: Dr. Luke, Benny Blanco, The Outsiders, Fernando Garibay, Harvey Mason, Jr., Rob Knox, Greg Kurstin oraz The Clutch.

Promocja
W ramach promocji albumu, wytwórnia Jive Records otworzyła linie telefoniczną, gdzie można było zostawić wiadomość dla Britney. Pierwszy publiczny występ miał miejsce 6 listopada 2008 roku na koncercie Madonny w Los Angeles. Britney wystąpiła u boku Mad w piosence “Human Nature”. Spears zagrała główną rolę w video do tej piosenki, wyświetlanym podczas występu.
Na tydzień przed wydaniem albumu, 27 listopada, Britney w ramach promocji odwiedziła Europę. Pierwszy występ z piosenką Womanizer miał miejsce na gali Bambi Awards w Niemczech, gdzie odebrała statuetkę w kategorii “Best Pop International Artist”.
Następnego dnia, 28 listopada, Britney poleciała do Francji aby wystąpić w programie Star Academy. Ostatnim przystankiem Britney w Europie była Wielka Brytania i program X-Factor.
30 listopada 2008 roku na kanale MTV swoją premierę miał film dokumentalny “Britney: For The Record”. Był to dokument opowiadający o codziennym życiu oraz przygotowaniach do powrotu na scenę w ramach albumu “Circus”.
2 grudnia Britney wystąpiła w Good Morning America z dwoma piosenkami Womanizer i Circus. Na to wydarzenie, w Nowym Jorku zbudowano specjalny, cyrkowy namiot.
Następnego dnia Britney zapaliła światełka na Rockefeller Center Christmas Tree.
14 grudnia, pop gwiazda zawitała do Japonii gdzie działa dwa występy promujące: w programie Hey Hay Hey oaz na rozdaniu nagród NTV. 3 marca 2009 roku Britney wyruszyła w swoją pierwszą, światową trasę koncertową od 5 lat. Trasa objęła 96 koncertów. Britney zagrała w Ameryce Północnej, Europie i Australii.