Musical tajemnic i fantazji - 15 lat THE ONYX HOTEL TOUR
Wpisany przez Hinami   

alt"Znam miejsce, w którym możesz poczuć się wolny od codzienności. Miejsce, w którym tylko Twoje najśmielsze fantazje trzymają Cię w gotowości. Witajcie w Hotelu Onyx" - te słowa witają nas i zapraszają do przekroczeniu progów niezwykłego Onyx Hotel - skrywającego mroczne sekrety, pełnego tajemniczych zakamarków i specyficznych gości. Britney Spears zabiera nas do fantazyjnego miejsca pełnego tańca, muzyki, a przy tym erotyzmu i momentów wzruszeń. 15 lat temu - 2 marca 2004 roku - fani mieli niepowtarzalną szansę wejść do fantazyjnego świata Brit podczas nie koncertu, lecz prawdziwego artystycznego przedstawienia na scenie. Was również dziś zapraszamy do Hotelu Onyx i poznania historii tej magicznej trasy.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Królewski Duet - 15 lat ME AGAINST THE MUSIC
W strefie Britney - 15-lecie IN THE ZONE
Uzależnieni od Britney - 15 lat TOXIC

Po opadnięciu kurtyny i przywitaniu nas w hotelu przez, jedynego w karierze Britney, żywego prowadzącego show, na scenę "spada" żyrandol, po czym następu Check-In. Niczym w cyrku na scenę wlatują na parasolkach tancerze, po czym wjeżdża główna gwiazda. Przedstawienie otwiera Toxic, a Brit, przywołując na myśl historię z teledysku, ubrana jest w jednoczęściowy czarny kostium. Następnie zaczyna się Overprotected - Onyx Hotel Tour to ostatnie występy z tą piosenką. Mimo, że Britney śpiewa z playbacku, to życia piosenkom dodają instrumenty, chórki (które chętnie usłyszelibyśmy jeszcze raz ;)) i przede wszystkim energiczny taniec artystki. Potem następuję krótkie przywitanie i występ z Boys. Wracając do hotelowego klimatu, na scenę wjeżdżają wózki na bagaże, na których odbywa się część choreografii. Na chwilę wraca nasz charyzmatyczny prowadzący, a potem Britney wykonuje kolejną piosenkę z In The Zone, a jednocześnie ostatnią z aktu - Showdown. Scena opanowana jest przez wszystkie kolory tęczy, a po zakończeniu utworu światła gasną, a my...

alt

Przenosimy się na tyły hotelu, gdzie Britney z koleżankami wychodzi z klubu. Dziewczyny idą dalej, podczas gdy Brit odłącza się od nich i podąża za tajemniczą kobietę, która zaprasza ją do ukrytej Mystic Lounge. Scena nabiera musicalowego charakteru i zmienia się w tajemniczy klub, w którym występ "na żywo" ma tej nocy Panna Spears. W seksownym gorsecie gwiazda wykonuje swoje pierwszy hity, zaczynając od ...Baby One More Time. Britney ma aż dwa mikrofonu, mimo to nadal śpiewa z taśmy. Jednak zupełnie nowe, kabaretowe wersje piosenek sprawiają, że ten drobny szczegół można pominąć ;). Mamy zaprezentowaną również mini choreografię na krzesłach. Oops!... I Did It Again Brit wykonuje razem ze swoimi chórkami, nadal w burleskowym klimacie. Potem następuje trochę szybsze (You Drive Me) Crazy, podczas którego cała scena tańczy. Musimy przyznać, że to jedne z najlepszych, a i naszych ulubionych, wersji tych trzech klasyków, wykonanych przez Britney w ciągu całej jej kariery. Mamy nadzieję, że jeszcze kiedyś usłyszymy Britney w takich klimatach. Pod koniec aktu Brit chwilę gawędzi z publicznością, a potem przedstawia swój wspaniały zespół muzyków, którzy dodają życia wszystkim piosenką na trasie.

alt

Z Mystic Lounge przechodzimy do Mystic Garden, czyli mistycznego ogrodu. W wyświetlonym wideo Britney wędruje wśród motyli i pięknej roślinności, gdy nagle zaczynają rozbrzmiewać pierwsze dźwięki Everytime. Finalnie Britney odnajduje porośnięte roślinnością pianino, które razem z nią pojawia się na otoczonej mgłą scenie. Artystka mówi kilka słów o miłości i zaczyna śpiewać całkowicie na żywo poruszające Everytime dodatkowo samodzielnie grając początek. Na scenę powoli schodzą i zlatują tancerze przypominający anioły, motyle czy ważki. Po kilku słowach prowadzącego show następuje The Hook Up, a wszyscy zebrani tańczą całkowicie na boso. A potem czas na klasykę - I'm A Slave 4 U - który rozpoczyna się wraz z burzą. Scenę nadal otacza mgła, a Britney wykonuje wspaniałą choreografię.

Prowadzący przechadza się wśród publiczności, a chwilę później na ekranach pojawia się bardzo stary program z telewizji paranormalnej o tytule The Onyx Zone, poświęcony jest Shadow Room. Britney w niebieskiej sukni zjawia się na scenie siedząc na podnoszonym krześle (na niektórych pokazach pominięto ten element). Shadow również zostaje wykonane na żywo, a wraz z gwiazdą nad sceną latają akrobaci wspinający się na materiale z jej sukni. Britney znika, lecz ubrani w cieliste stroje tancerze pozostają na scenie delikatnie ruszając się w rytm muzyki.

alt

Mimo wszystkich dziwactw i tajemnic, w Hotelu Onyx pracuje również ochrona. Albo raczej podglądacze, którzy patrzą na Britney w jej prywatnym pokoju! Ubrana w szlafrok gwiazda znudzona czyta książkę i ogląda telewizję. Następnie gasi świece, napuszcza wody do wanny i zrzuca szlafrok, by oddać się błogiej kąpieli. W sypialniano-łazienkowej scenerii prezentuje się naszascena, a Brit w białym szlafroku zaczyna występ z Touch Of My Hand. Nawiązując do tematyki piosenki pojedynczy tancerze na łóżkach prezentują seksualne czynności, a Britney również rozbiera się i w cielistym błyszczącym kostiumie wchodzi do przezroczystej wanny. Britney zapada się pod scenę, a my tylko możemy wyobrazić sobie, co działo się dalej. A przedstawienie na scenie trwa nadal... Britney w seksownej bieliźnie powraca na scenę i rozgrzewa atmosferę jeszcze bardziej. Dołącza do jednego również rozebranego tancerza i razem z nim wykonuje na łóżku zmysłową choreografie jednocześnie "śpiewając" Breathe On Me. W trakcie występu Britney i Leo Moctezuma składają na swoich ustach soczysty pocałunek. Potem słyszymy okrzyk "Outrageous!" i od razu zaczyna się kolejny utwór. Brit ubiera na siebie płaszcz i prezentuje dość krótki występ do ostatniego singla z In The Zone, czyli Outrageous, za którym nie za bardzo przepada.

alt

W zabawny sposób "pijany" prowadzący rozpoczyna kolejny akt, a tym razem przenosimy się do tanecznego klubu, gdzie ubrana w "uliczne" stroje Brit występuje z (I Got That) Boom Boom. Po skończonej choreografii Brit przedstawia wspaniałych tancerzy i dziękuje publiczności. Za chwilę nastąpi koniec, zaczyna się więc odliczanie do ostatniego występu. Zegar przestaje tykać, a na scenie w czerwonym garniturze i kapeluszu powraca Britney. Zaczyna występ z Me Against The Music na szczycie schodów, by następnie z nich zejść i na parkiecie pokazać całą choreografię. W trakcie tańca Brit pozbywa się marynarki. Gdy wraca na szczyt schodów następuje koniec. A my tak byśmy chcieli zostać w tym niezwykłym hotelu jeszcze chwilę dłużej.

Czy ktoś z Was miał okazję zobaczyć jeden z koncertów The Onyx Hotel Tour na żywo? Nikomu z nas niestety się nie udało, ale i tak uważamy, że jest to jedna z najlepszych, obok Dream Within A Dream i The Circus Starring, tras koncertowych w karierze Britney. Gwiazda nie opowiada tym razem żadnej historii, lecz przenosi nas do niezwykłego hotelu, a każde ze znajdujących się w nim miejsc jest strefą Britney, dlatego też początkowo trasa miała nazywać się In The Zone Tour. Jednak już od czasu wydania albumu Britney miała z tą nazwą problemy, oczywiście przez prawa autorskie. Britney została pozwana przez markę odzieżową Lite Breeze Inc. z San Diego, która jako pierwsza używała frazy "in the zone". Na szczęście w 2005 Brit wygrała sądową potyczkę. 

alt

Z Onyx Hotel jednak też były problemy! Dwa lata wcześniej na sam taki koncept wpadła firma Kimpton Hotel & Restaurant Group LLC z San Francisco, tak nazwany miał zostać kolejny z ich hoteli w Bostonie. Britney i właściciele zdecydowali, że nazwa Onyx Hotel zamiast ich podzielić, to ich połączy i będą promować siebie nawzajem. Brit mogła zostawić nazwę, natomiast w hotelu w Bostonie otwarty został pokój VIP inspirowany Britney. Britney Spears Foundation Room zlokalizowany został na najwyższym piętrze, a za zaprojektowanie go była odpowiedzialna mama Brit Lynne Spears. W pokoju, oprócz zgodnych ze stylem Brit mebli, znalazły się również jej płyty, pamiątki, obrazki, a także koszyk pełen... cheetosów.

Britney przyznała, że nazwa Onyx Hotel oraz sam motyw hotelu związany był z jej częstymi podróżami i przebywaniem w hotelach.

"Hotel wziął się stąd, że dużo podróżuję i zawsze jestem w hotelach, więc pomyślałam, że będzie fajne wplątać to w moje show i nazwać je The Onyx Hotel. Kamień onyks symbolizuje patrzenie na rzeczy większe niż w życiu. Onyks idealnie do mnie pasuje, ja będę waszym przewodnikiem od punktu A do B"

Britney w dokumencie Road to Miami przygotowanym przez MTV opowiedziała również o samym show.

"Onyx Hotel" bardziej dopasowuje się do momentu życia, w którym teraz jestem i myślę, że jest bardziej dojrzały niż większość moich show. Dorosłam jako artysta, więc zobaczycie to na scenie. Muzyka mówi sama za siebie, przez dwa ostatnie lata nagrywałam w studio, więc macie naprawdę żywy obraz, jak moje życie wyglądało, a show samo to mówi."

Brit o pomyśle na trasę i procesie twórczym:

"Na scenie gram różne postacie, a jest ich wiele w moim show. Ja i mój przyjaciel Kevin (Kevin Tancharoen - reżyser trasy przyp. red.) spotykamy się i wymieniamy pomysłami. Cały ten proces jest bardzo zabawny, ponieważ zaczynasz z jakąś historią, a potem przychodzą ci wszyscy ludzie, projektują ubrania i wszystko. Jest wiele zabawy. Masz tylu kreatywnych ludzi wokół siebie, którzy biorą na poważnie twój pomysł na występ, a potem przenoszą na następny poziom"

alt

Reżyser o planowaniu show z Brit:

"Napisaliśmy to całe show razem z Britney. W pierwszej fazie spotykamy się, rzucamy pomysłami, nawet losowymi, technicznymi, pomysłami na kostiumy. A potem w moim interesie jest połączyć to wszystko w scenariusz. Oglądaliśmy występy Cirque du Soleil, ale bardziej zanurzyliśmy się w filmy, przedstawienia, książki. Więc zamiast wybierać historię, wybraliśmy miejsce. Chcieliśmy, by występ wyglądał jak film. Jakby Tim Burton spotkał się z Joelem Schumacherem. Onyks symbolizuje niewykorzystane pragnienie. Kiedy mówisz hotel, ludzie zaczynają myśleć o tajemnicach, co może dziać się za tymi zamkniętymi drzwiami, co robią z twoim bagażem."

Scena, w przeciwieństwie do tej z Dream Within A Dream Tour, była mniej rozbudowana i nie posiadała wybiegu. Związane to było z inspiracją musicalami i scenami z Broadwayu. Na linach latali nad nią akrobaci, a na podwyższeniu znajdował się zespół muzyków. Ekrany i efekty świetlne sprawiały, że całość widoczna była również z daleka. Gwiazda wystąpiła ze wszystkimi piosenkami z In The Zone oprócz Brave New Girl i Early Mornin' (występu z tą piosenką naprawdę nam brakowało!) oraz dwóch bonusowych The Answer i Don't Hang Up. Według informacji fanów Britney na żywo zawsze śpiewała Everytime, a sporadycznie Shadow. Przed show publikę rozgrzewali Kelis, JC Chasez, Skye Sweetnam i Wicked Wisdom.

Na potrzeby promocji trasy powstały dwie sesje zdjęciowe - pierwsza autorstwa duetu Markus Klinko & Indrani, a druga autorstwa Davida LaChapelle, który odpowiedzialny jest również za reklamę występu Live From Miami wyemitowanego przez Showtime. Występ był emitowany na żywo, a potem puszczany w telewizji. Kolejnym nagranym i pokazywanym live był koncert na festiwalu Rock In Rio w Lizbonie w Portugalii. Mimo nagranych występów trasa nigdy nie doczekała się oficjalnego dvd. Związane to było prawdopodobnie z nagłym przerwaniem tournée spowodowanym kontuzją Britney na planie teledysku Outrageous. Fani stworzyli ogrom fanowskich wersji dvd czy bluray, które można zamówić z zagranicy i w Polsce. Wydany został za to Tour Book, który obejrzeć można tutaj.

alt

Oprócz dvd planowany był również film dokumentujący trasę na wzór Truth Or Dare z Blond Ambition Tour Madonny. On również został anulowany z powodu kontuzji Britney. OnTourage, bo taką nazwę miał nosić, miał pokazywać kulisy europejskiej części trasy, a część materiału została nagrana i wykorzystana w reality show Britney & Kevin: Chaotic. Cztery pierwsze odcinki możecie obejrzeć po polsku na naszym kanale na YouTube.

Na koncertach w czerwcu 2004 u Britney zaczęło pojawiać się zmęczenie, a wcześniej w marcu gwiazda musiała przełożyć koncerty z powodu upadku podczas występu z (I Got That) Boom Boom i uszkodzenia kolana. Jednak jej wytwórnia wcześniej podpisała kontrakt z R.Kellym i producentami filmu Kobieta Kot na wydanie utworu Outrageous jako singla. Britney nie lubi tej piosenki, a dodatkowo była zmęczona, lecz zmuszona została nagrać do niej teledysk w Nowym Jorku 8 czerwca 2004. Wszystkie czynniki wpłynęły na to, że Brit doznała poważnej kontuzji kolana i musiała przejść operację. Teledysku nigdy nie ukończono, jednak co najgorsze, gwiazda odwołała połowę trasy. Finalnie ze 110 koncertów odbyło się tylko 55, anulowana została cała druga amerykańska część.

W sumie show obejrzało 616 tys. fanów na solowych koncertach i około 260 tys. osób na festiwalu Rock In Rio Lisboa. Wiele koncertów wyprzedało się w 100%, a trasa zarobiła w sumie 38 milionów dolarów. Trasa została 8. najlepiej sprzedającą się w pierwszej połowie 2004.

alt

Mimo nagłego przerwania Britney Spears zdążyło zobaczyć wiele tysięcy fanów, wielu z nich wracało z koncertów zszokowanych, a wiele jeszcze bardziej zachwyconych wokalistką. My uważamy, że jest to jedna z najlepiej przemyślanych tras Britney - wspaniałe kostiumy, idealny dobór piosenek, a do tego ostatnie tak świetne choreografie, podczas których Britney nie raz tańczyła lepiej od swoich tancerzy. Niestety fanom na kolejne show przyszło czekać aż 5 lat - do rozpoczęcia The Circus Starring: Britney Spears. My nadal czekamy na koncerty Britney na takim poziomie, jaki prezentowała na The Onyx Hotel Tour 15 lat temu.

Komentarze (6)add comment

pimpineliusz :

0
smilies/cheesy.gif ukradlem wam 1 focie. ale boli glowa
17:34 - 2.03.2019

Aren :

0
Czy istnieje zapis koncertu z Zurychu dostepny gdzieś w sieci w jakości hd?
17:47 - 2.03.2019

Zone87 :

0
Piękne czasy
07:49 - 3.03.2019

Rico :

0
Jaki upadek podczas boom ?
12:27 - 3.03.2019

hmm :

0
o Britney była mowa w dokumencie o MJ Finding Neverland... Jestem bardzo ciekaw czy ona ma jakiś kontakt z Wadem Robsonem.
17:17 - 6.03.2019

Daniel :

0
hej, posiada ktoś może dokument "britney spears of the record" z polskimi napisami? z góry dzięki za odpowiedz
16:08 - 15.03.2019

Napisz Komentarz
pomniejsz | powiększ

busy