Szaleni na punkcie Britney - 20 lat (YOU DRIVE ME) CRAZY
Wpisany przez Hinami   

altRok po swoim debiucie we wrześniu 1998 Britney Spears była już międzynarodową super gwiazdą popu. Młoda piosenkarka miała za sobą niezliczone ilości występów, sesji zdjęciowych, kilka pobitych rekordów, dwa wielkie hity ...Baby One More Time i Sometimes, pierwszy album studyjny oraz własną trasę koncertową i miliony fanów. Pod koniec lata 1999 Brit zaprezentowała światu swój nowy wielki przebój - (You Drive Me) Crazy. Co może Was zaskoczyć, piosenka początkowo w ogóle nie była planowana na singiel! Sytuację zmienił jednak film Drive Me Crazy (w Polsce znany jako To Mnie Kręci), który utwór promował. By miał więcej energii Brit nagrała nową wersję - The Stop! Remix - którą w wielu państwach Europy wydano 13 września 1999, czyli równe dwie dekady temu!

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:
Kultowy debiut - 20 lat płyty ...BABY ONE MORE TIME
Dwie dekady z Britney Spears - 20-lecie ...BABY ONE MORE TIME
Słodka i niewinna - 20 lat hitu SOMETIMES

Tak samo jak wszystkie wczesne hity Britney, (You Drive Me) Crazy powstało w Cheiron Studios w Sztokholmie. Piosenkę zarejestrowano w marcu 1998 roku. Za tekst odpowiadają Jörgen Elofsson, Per Magnusson, David Kreuger i Max Martin. Trzej ostatni panowie zajęli się również produkcję, a dołączył do nich Rami, odpowiedzialny także za ...Baby One More Time. Niektórzy krytycy zarzucali Brit, że oba utwory są dla siebie za bardzo podobne... W 1998 Brit powiedziała MTV News, że uważa, że Crazy jest jak kontynuacja Baby.

"To szybsza piosenka. Trochę jak ...Baby One More Time, tak trochę. Ma w sobie też odrobinę rocka"

Crazy zostało oficjalnie wydane jako singiel 23 sierpnia 1999 roku w Stanach Zjednoczonych. W wersji fizycznej ukazał się 28 września. W Europie tradycyjnie data jest inna, a utwór pierwszy raz można było usłyszeć w radiu 13 września 1999 roku. Piosenkę wydano także na winylu. B-Sidem została ballada I'll Never Stop Loving You z debiutanckiego albumu młodej gwiazdy. Na okładkę wybrano jedno ze zdjęć zza kulis klipu.

alt

Jak już wspomnieliśmy wybór Crazy na singiel był improwizacją. Przed wydaniem albumu dokładnie zaplanowano jakie piosenki będą go promować, potwierdzają to teksty znajdują się na plakacie dołączonym do cd. Jeśli macie album w domu możecie zauważyć, że nie ma tam (You Drive Me) Crazy. Wpływ na zmianę decyzji wytwórni miała komedia romantyczna dla nastolatków - Drive Me Crazy (u nas tytułem było To Mnie Kręci). Co ciekawe sam film początkowo miał się nazywać Next to You. Tytuł zmieniono właśnie ze względu na utwór Britney. Melissa Joan Hart, grająca główną rolę, nie była zadowolona z tej zmiany. Nie spodobało jej się, że film będzie nazwany po piosence "gwiazdy jednego hitu"... Na szczęście później odwołała te słowa ;)

Jak możecie zauważyć, Crazy, które znamy z radia różni się od albumowej wersji. Gdy zdecydowano się na wydanie utworu postanowiono nagrać jego nową wersję. The Stop! Remix powstał w studiu w Nowym Jorku w maju 1999 i do dziś zachowało się pamiątkowe wideo z Brit nagrywającą nowe wokale. Możecie obejrzeć je tutaj. Która z wersji bardziej Wam się podoba?

W lecie 1999 nakręcono taneczny teledysk do (You Drive Me) Crazy. W dniach 14-15 czerwca elektrownia Redondo Beach Power Station w Kalifornii przekształciła się w klub! Britney trzeci raz zaprosiła do współpracy reżysera Nigela Dicka odpowiedzialnego za BOMT i Sometimes. MTV towarzyszyło Britney na planie klipu, z czego powstał potem 16 minutowy materiał Making The Video. Widzimy tam casting na tancerzy, a także próbę z udziałem Britney. Brit wyznaje tam, że trochę się stresuje, bo w tym samym czasie przygotowuje się do swojej trasy ...Baby One More Time Tour. Gwiazda wybiera też stroje do wideo . Materiał przygotowany przez MTV zobaczycie tutaj.

alt

Britney na początku klipu wciela się w rolę seksownej kelnerki w klubie, a potem ona i jej równie powabne koleżanki zmieniają stroje, a akcja przemienia się w jedną wielką imprezę. Mamy taneczną bitwę, choreografię na krzesłach, której później użyto podczas występów na żywo, i gwiazdę śpiewającą na tle wielkiego napisu "CRAZY". Nacisk położono przede wszystkim na taniec, którego Brit jest mistrzynią. Za choreografię odpowiada Darren Henson, który wyznał, że bardzo dobrze mu się współpracowało z młodą piosenkarką. Scen nagrano tak dużo, że nie wszystkie zmieściły się w klipie! Dodatkowe ujęcia umieszczono na DVD Greatest Hits: My Prerogative, możecie zobaczyć je też na YouTube klikając tutaj i tutaj. Za to w naszej galerii znajdziecie zdjęcia z planu.

Britney wyznała, że klip w całości jest jej pomysłem.

"Pomyślałam, fajnie byłoby być w klubie, razem z dziewczynami jesteśmy głupkowatymi kelnerkami, mamy przerwę i tańczymy, co cała piosenka jest taka silna i mocna. Mam nadzieję, że ten teledysk zabierze mnie na wyższy poziom."

Nigel Dick wspominał później, jak jak pracowało mu się z Britney:

"Przyszła na plan kompletnie przygotowana i wyćwiczona. Za każdym razem gdy z nią pracowałem miała niezwykłą etykę pracy, która zawsze robiła na mnie wrażenie."

Z tego względu, że film promował piosenkę, a piosenka film, do teledysku zaproszono aktorów grających w filmie - wyżej wspomnianą Melissę i Adriana Greniera. Co ciekawe Adrian nie był chętny na współpracę z Britney! Po latach reżyser wspomniał o tym w wywiadzie z MTV:

"Wielkim problemem było to, że Adrian Grenier nie chciał być w teledysku. Dostałem więc instrukcję, by do niego zadzwonić i upewnić się, że pojawi się w filmie. Powiedziałem: »Wiesz co, Adrian, myślę, że to byłoby wspaniałe dla twojej kariery, a Britney jest świetną dziewczyną, z którą fajnie się pracuje.« W końcu się pojawił. "

alt

Za to Melissa Joan Hart wyznała, że świetnie pracuje jej się z Brit, a także nazwała ją profesjonalistką. Britney i Melissa spotkały się nie tylko na planie Crazy, ale również serialu, którego młoda aktorka była gwiazdą - Sabrina, Nastoletnia Czarownica. Jak pamiętacie Brit pojawia się w jednym z odcinków czwartego sezonu, gdzie ma szansę rozmawiać z tytułową czarownicą oraz potańczyć do... (You Drive Me) Crazy oczywiście. Melissa po latach wspomniała swoją współpracę z Britney:

"W latach 1999-2000 spędziłyśmy razem naprawdę mnóstwo czasu promując te produkcje. Niemal cały czas spędzałyśmy razem. Pamiętam, jak pewnego razu zapytałam Britney, czy nie zechciałaby wybrać się na lunch ze mną i moimi znajomymi. Britney zgodziła się, po czym zwróciła z pytaniem do osób ze swojej świty: »Mogę iść na lunch z Melissą?«. Odpowiedziano jej: »Nie, przed tobą wizyta w siłowni, potem lekcje wokalu, wieczorem nagrywasz reklamę, jutro jedziesz w trasę koncertową« i tak dalej... Popatrzyła więc na mnie i speszona odparła: »W takim razie zobaczymy się później. Nie dam rady z tobą pójść...«. Miała wtedy tylko siedemnaście lat! A ja chciałam wyciągnąć ją jedynie na głupią kanapkę. Sama miałam wtedy 22 lata i wprost nie mogłam sobie wyobrazić takiego życia. Patrzyłam na nią i na wszystkich tych ludzi, którzy mówili jej nieustannie, co ma robić... Moim zdaniem radziła sobie z tym wszystkim tak dobrze, jak tylko mogła, szczególnie w tamtym okresie. Taka presja to zbyt dużo jak na dzieciaka, jakim wówczas była Britney - takiego, który od czasu do czasu potrzebuje zwyczajnego wypadu z przyjaciółkami i myśli o całowaniu chłopaków"

Na podstawie looków z teledysku powstały lalki Britney, która każda młoda fanka z pewnością chciała mieć w swojej kolekcji. Zabawka występowała w dwóch odsłonach - Britney kelnerki oraz Brit z tenecznej sceny. Jako ciekawostkę dodamy, że strój uroczej kelnerki z teledysku znajduje się w Hard Rock Cafe w Sydney w Australii.

Britney promowała (You Drive Me) Crazy prawie tak intensywnie jak ...Baby One More Time. Pierwszy raz gwiazda wystąpiła z piosenką podczas swojej pierwszej "trasy" po supermarketach w USA L'Oreal Hair Zone Mall Tour. Co ciekawe na nagraniach widać, że Crazy podoba się publiczności trochę bardziej niż Baby. Brit występowała z utworem również podczas supportowania drugiej tury trasy NSYNC In Concert. Tam jednak spotykała się z mniejszym entuzjazmem przez... zazdrość fanek boysbandu o chłopaków ;). Pierwszy raz poza trasami Britney zaśpiewała Crazy na festiwalu Z100 Zootopia 4 czerwca 1999 roku. Później Brit wystąpiła na Kiss 108 Concert i Wango Tango, z którego zachowało się świetne nagranie. Mieliśmy również show na Summer Music Mania 99. W MTV All Access oraz Disney Channel in Concert pokazano występy z trasy ...Baby One More Time Tour.

alt

Artystka zaprezentowała utwór w wielu programach telewizyjnych w Stanach Zjednoczonych i Europie. Podczas występów gwiazda z reguły wykorzystywała choreografię z krzesłami jak w teledysku. W 1999 Britney zaliczyła również wiele ważnych rozdań nagród, a na paru z nich wykonała Crazy. Pierwszy miał miejsce na Teen Choice Awards w sierpniu. Na MTV Europe Music Awards i Billboard Music Awards wystąpiła w mashupie Crazy/Baby. Który z występów uważacie za najlepszy?

Britney otwierała swoje trzy pierwsze trasy - BOMT Tour (1999), Crazy 2K Tour (2000) i Oops!... I Did It Again Tour (2000-01) - właśnie z (You Drive Me) Crazy. Piosenki nie zabrakło również na Dream Within A Dream Tour (2001-02), gdzie była druga w setliście, oraz na The Onyx Hotel Tour (2004) w segmencie Mystic Lounge. Przerwa od występów z utworem trwała aż 9 lat, a Crazy powróciło do setlisty dopiero na czas rezydentury Piece Of Me w Las Vegas. Piosenka była wykonywana także na trasach Live In Concert oraz Piece Of Me: Exclusive Limited Tour. Ostatni raz utwór był wykonany podczas ostatniego koncertu Britney - 21 października 2018 roku w Austin podczas Grand Prix Formuły 1. Jaki z występów na trasach jest Waszym ulubionym?

Wielka popularność Britney, a także ogromna ilość występów przyczyniły się do świetnych wyników na listach. Crazy było w Top 10 w 25 krajach na całym świecie, a numer jeden zdobyło w Belgii, Japonii, Izraelu, Meksyku, Łotwie, Portugalii, na Islandii i Filipinach. W ojczyźnie artystki Stanach Zjednoczonych piosenka dotarła na 10. miejsce listy Billboard Hot 100. Na Billboard Top 40 Mainstream utwór miał 4.miejsce, a na Top 40 Tracks - 3. miejsce. Na UK Singles Chart była to 5. pozycja.

Singiel sprzedał się w ilości 2,5 miliona egzemplarzy na całym świecie. W samych Stanach był to 1 milion sztuk. (You Drive Me) Crazy pokrył się platyną w Belgii, Szwecji i Australii, a złotem w Niemczech, Francji i Nowej Zelandii. W Wielkiej Brytanii ma srebrny certyfikat. Aktualnie piosenka ma 113 milionów wyświetleń na YouTube i w sumie 55 milionów odtworzeń na Spotify.

alt

Właśnie minęło nam 20 lat od wydania (You Drive Me) Crazy, a wielkimi krokami zbliża się 21 rocznica debiutu naszej idolki. Od tego czasu w życiu Brit, ale i pewnie każdego z nas wiele się zmieniło. Jak wspominacie końcówkę lat 90? Czy szaleliście na punkcie Britney?

Hinami dla BritneySpears.pl

Komentarze (5)add comment

Pysix :

0
Wole wersje orginalną, ale na żywo (Hawaje 2000 Honolulu)!!!!
19:07 - 13.09.2018

pimpineliusz :

0
smilies/cheesy.gif depesze metale i hiphopy byly przerazone widzac ten teledysk
19:20 - 13.09.2018

Matiz :

MatiSimek
Uwielbiam! klasyk
09:50 - 14.09.2018

Uniqween :

0
Kocham kocham kocham kojarzy mi się z dziecinstwem!
21:40 - 17.09.2019

koballo :

koballo
Też wolę wersję oryginalną, chociaż remix jest dobry.
08:30 - 18.09.2019

Napisz Komentarz
pomniejsz | powiększ

busy