Technicy zdradzają, czyli żywy i efektowny głos Britney Spears!
Wpisany przez Belle   

micneymid2002Marc Delcore to dyrektor muzyczny rezydentury Britney Piece Of Me w Las Vegas. Jego zadaniem jest m.in. obsługa konsoli DiGiCo SD10 (przełomowych, cyfrowych stołów mikserskich dla sal koncertowych), które każdego koncertowego wieczoru podczas występu gwiazdy popu w Mieście Grzechu wprawiają w muzyczny wir przybytek Axis w Planet Hollywood. Jego kompanami "zza biurka" jest inżynier FOH, Robert "Cubby" Colby i Julio Valdez na co dzień pracujący dla 3G Productions.

"Mająca obecnie przerwę w koncertowaniu Britney Spears występuje w ramach 2-letniej rezydentury w Las Vegas. Teatr Axis, mieszczący się przy dzielnicy Strip w Planet Hollywood został przebudowany specjalnie na potrzeby tego przedsięwzięcia. Całkowity koszt zmiany oświetlenia, systemu nagłaśniającego, włączającego użycie dwóch par konsoli mikserskich DiGiCo jak również przebudowy sceny pochłonął 20 milionów dolarów" - wyliczył redaktor serwisu muzycznego Live Design Online.

"Rezydentura 'Britney: Piece Of Me', która już zarobiła prawie 18 milionów dolarów to celebracja 15-letniej kariery Britney Spears. Spektakl utrzymany w klubowej atmosferze zagwarantuje taneczną rozrywkę 4,600 osobom zebranym na widowni. Postara się o to gwiazda główna z nieodzowną pomocą swoich czternastu tancerzy" - stwierdził ów dziennikarz. Jego zdaniem, wspomniany wcześniej Marc Delcore w pełni docenia finezję, z jaką inżynier weteran Colby potrafi wprawić konsolę w ruch przed kilkutysięczną publicznością…

"Razem z Cubby’m spędzam tyle czasu, ile tylko jestem w stanie na sprawdzaniu dźwięku" - powiedział Marc Delcore. Jak zdradził, dołączył do zespołu koncertowego Britney Spears wiele lat temu - w 2000 roku, jako programista dźwięku i tzw. keyboard sound designer. Jednak na czym teraz, przy użyciu najnowszych zdobyczy techniki tak naprawdę polega praca jego i jego kolegów? Ich tłumaczenia są zawiłe i… wprawiające w osłupienie nie mniej, niż sama wykorzystywana przez nich zaawansowana technologia.

performarehmidhKonsole DiGiCo pozwalają bowiem przetwarzać utwory, dźwięki słyszane ze sceny - dzieło występującego muzyka - i przekazać je [jeśli tego zechce: w zmienionej formie] publiczności. "Z pomocą wirtualnej próby dźwięku i tzw. snapshotów jestem w stanie przywołać ciąg wyselekcjonowanych fragmentów piosenek, które są dużą i znaczącą częścią show. Jest to szczególnie ważne podczas spektakli takich jak ten - gdzie jedną z ważniejszych ról odgrywa taniec" - zaznaczył Robert Colby.

"Każdą piosenkę Britney Spears śpiewa na żywo" - stwierdził ponadto i trzeba przyznać dość nieoczekiwanie dla samych fanów gwiazdy, gdyż już nawet oni nie mają złudzeń (?) co do tego, że ich idolka koncertuje z playbacku. "[Podczas show] są jednak dodatkowo utwory, kiedy Britney i jej tancerze wykonują dużo skomplikowanych numerów tanecznych" - przyznał po chwili. "Snapshoty dają Marcowi pewność i bezpieczeństwo, że poziomy, momenty podczas których występujący na scenie pracują ciężko [nad choreografią] wtopią się płynnie w środowisko całego występu na żywo".

Dla kogoś nieobeznanego w najnowszych technologiach, jakimi dysponuje obecnie resort Planet Hollywood, najważniejszy jest jednak udział i zaangażowanie w występy samej Britney. A zdaniem Delcore’a, piosenkarka dobrze wie, co ma robić. "Britney musi przede wszystkim trzymać się dość dokładnie swego koncertowego scenariusza. Ja sam jednak, posiadam dużo swobody i mogę zagrać różne akordy i bawić się dźwiękiem. Wszystko, co gra zespół, Colby słyszy natychmiast i jest w stanie dostosować dźwięk za pomocą konsoli. Wyłapuje wszystko i z pomocą konsoli dostosowuje do potrzeb chwili. Ważne jest dla niego to, że może dokonać tych zmian w locie. Jest po prostu świetnym inżynierem" - pochwalił kolegę Delcore.

Najciekawszą pracę ma jednak (niewidoczny na zdjęciu) Johnny Balistrere, który jest w stanie tworzyć cały łańcuch efektów, pozwalających m.in. "kontrolować poziom ciśnienia akustycznego" w mikrofonie Brit. "Jestem w stanie wyłapywać wokal z mikrofonu pojemnościowego i zestawów słuchawkowych, wzbogacać go pięcioma, sześcioma efektami, wyciszać, bądź podkręcać. Konsola DiGiCo daje możliwości, z jakimi ja sam dotąd jeszcze się nie spotkałem" - wyznał technik. Rozkochani w najnowszych - niedostępnych dla innych - technologiach panowie rzucili na odchodne jeszcze kilkoma nowinkami, które jednak nijak mają się do faktu, że Britney Spears zapomina czasami w odpowiednim momencie podnieść mikrofon do ust, kiedy technicy puszczają jej - naszpikowany efektami - wokal z głośników ;)

Komentarze (17)add comment

d :

0
Haha, za ten hejt na końcu należy się premia! smilies/cheesy.gif
23:55 - 30.05.2014

koballo :

koballo
Niech juz skoncza z tym wkrecaniem ludziom, ze ona spiewa na zywo, bo to mega zalosne jest.
07:13 - 31.05.2014

Łukasz89 :

Łukasz89
Ładna bajka na dzień dobry. Nie wiem kogo oni chcą oszukać, ale wychodzi na to, że chyba samą Britney. Ona nawet nie ma odsłuchu aby dobrze śpiewać na żywo. Poza tym przykład Alien czy odlatujący mikrofon podczas Stronger pokazują, że śpiew na żywo w wykonaniu Britney jest tak samo odległy jak mistrzostwo świata naszej obecnej reprezentacji w piłce nożnej.
09:55 - 31.05.2014

Janeth :

Janeth
Tak zawiłych "wyjaśnień", mających ukryć to, że nasza gwiazda jedzie z playbacku jeszcze nie słyszałam! Ostatnie zdanie - świetne smilies/wink.gif
10:00 - 31.05.2014

Bb :

0
Może i faktycznie śpiewa, a oni ją tak wyciszają odpowiednio, że tego po prostu nie słychać. Nie dowie się pewnie nikt
10:13 - 31.05.2014

Jaś :

0
haha dysponują taka techniką że my nawet nie wyobrażamy sobie co oni mogą tam wyprawiać smilies/grin.gif Damy sobie poobcinać kończyny że w 1:38 na pewno było na żywo a okaże się że to konsole ;P Britney usiądź na tylku i zaśpiewaj, wylącz konsole i daj wolne technikom.
10:43 - 31.05.2014

Adam-nz :

0
Bb - nie jest to możliwe. Bo w takim wypadku nie ma to najmniejszego sensu.
11:00 - 31.05.2014

Muffinka nz :

0
hahaha i jeszcze raz ha... chociaż jestem w stanie uwierzyć w to że Ci jej walnięci fani i tak to kupią smilies/cheesy.gif
11:37 - 31.05.2014

kto :

0
Pewnie spiewa na żywo większości, jak nie tańczy bo w Vegas jest taka technika, że shocked. Jesteście zaślepieni, jeżeli mówicie, że to play. Czarno na białym dementują i nawet sama Brit mówiła, że śpiewa. Po prostu ona jest profesjonalistką i śpiewa świetnie, że każdy myśli, iż to play, a w istocie tak nie jest. smilies/grin.gifsmilies/cheesy.gif
12:12 - 31.05.2014

buffy :

0
Cos tam pewnie burczy pod nosem, ale ciekawe, czy wie, że jej nie słychać smilies/cool.gif Albo te nowoczesne technologie wydobywają dźwięk z jej gardła zanim otworzy buzię...
12:25 - 31.05.2014

Łukasz-->nz :

0
Jakie to wszystko jest żałosne... aż odechciewa się komentować. Britney już tak obniżyła swój poziom, że ciężko mi nazywać ją księżniczką. Zostanie raczej zapamiętana jako upadła gwiazda, która nigdy się już nie podniosła.
12:29 - 31.05.2014

brytfanka :

0
Ja nie rozumiem dlaczego nie moga posadzic Britney na tylku lub na jakiejs probie nagrac jak spiewa na zywo i to puszczac jako playback. Brzmialoby to bardziej wiarygodne.
12:38 - 31.05.2014

b :

0
Hahaha żal...
13:27 - 31.05.2014

arab-nz :

0
Człowiek nawet nie wie jak to skomentować. No normalnie ręce opadają i luluś więdnie na amen...
17:10 - 31.05.2014

Pinokio :

Pinokio
Lubicie dramatyzować. Sprobujcie kiedys udawać, że spiewacie przez dłuższą chwilę - prędzej czy później i tak zaśpiewacie chocby pod nosem, bo inaczej jest bezsensownie ciężko to robić. Więc tak de facto nikt nikogo nie musi oszukiwać, a co leci z głośników to już insza inszość i raczej nie padały co do tego żadne kłamstwa.
18:14 - 1.06.2014

Łukasz-->nz :

0
Pinokio, Ty jak już coś napiszesz, to nie wiem czy się śmiać, czy płakać...
19:40 - 2.06.2014

Adam-nz :

0
pinokio - no i co w związku z tym? Zmienia to coś w kwestii tego, że Brit chamsko leci z playbacku większość swojej kariery? Nie.
21:02 - 2.06.2014

Napisz Komentarz
pomniejsz | powiększ

busy